Zniżki OC a rzeczywista wysokość składki

przez | 13 listopada 2021

Wiele osób cieszy się słysząc w towarzystwie ubezpieczeniowym, że może już skorzystać z pełnej wartości zniżki na poziomie 60, a czasem i 70%. Nie zawsze jednak oznacza to, że będzie to najkorzystniejsza pod względem cenowym oferta. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Od czego zależy wysokość składki OC?

Sposób obliczania składki jest procesem, w którym firma ubezpieczeniowa przeprowadza szczegółową weryfikację kontrahenta. W dużym stopniu ważna jest historia bezszkodowej jazdy, ale także wiele innych kwestii, jak wiek kierowcy, stan cywilny, a nawet miejsce zamieszkania. Np. w Krakowie stawki OC mogą być wyższe niż w przypadku innych miejscowości w Polsce. Wśród pytań, jakie może zadać ubezpieczyciel wskazać można też okres posiadania prawo jazdy czy wiek, a także niektóre dane dotyczące pojazdu. Warto przygotować sobie dowód rejestracyjny, w którym zapisane będa informacje, jak marka, model czy rodzaj paliwa. Istotną informacją będzie także przebieg i rok produkcji.

Określając poziom ubezpieczenia OC agent ubezpieczeniowy z całą pewnością zapyta także o to, kto będzie jeździł pojazdem i czy będą to osoby, rzw. młodzi kierowcy. W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej składka może wzrosnąć.

Ile zapłacę za OC?

Na takie pytanie odpowiedzi szuka wiele osób. Warto zwrócić uwagę, że w różnych firmach inaczej kształtuje się kwota bazowa ubezpieczenia. Zdarza się, że w niektórych firmach jest ona na tyle wysoka, że obliczona rata nawet uwzględniająca pełen pakiet zniżek będzie wyższa niż w innych firmach. Dlatego gdy zależy nam na jak najniższym ubezpieczeniu OC to warto dokładnie porównać oferty różnych firm.

 

Zobacz także wpisy:

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Zdjęcia do autocasco

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji