OC nie tylko dla auta. Jakie pojazdy też muszą mieć polisę?

przez | 28 listopada 2021

O polisach OC mówi się zazwyczaj w kontekście samochodów – osobowych, dostawczych czy ciężarowych. Ale nie każdy wie, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dotyczy także innych, poruszających się po drogach pojazdów. Sprawdźmy kto jeszcze musi posiadać polisą?

Polisa OC dla jednośladów

Obowiązek jest znacznie szerszy. Odpowiedzialność cywilna to rodzaj ubezpieczenia, które posiadać muszą również jednoślady – od skuterów, do prowadzenia których wystarczy kategoria prawo jazdy AM, po dużo większe motocykle, które wymagają odbycia specjalnego kursu i zdania egzaminu potwierdzającego umiejętności jazdy. Tu nie ma wyjątków, chociaż w przypadku skuterów o niskiej pojemności silnika właścicielem polisy zawsze musi być osoba pełnoletnia. Nawet, jeśli kierujący pojazdem skończy ustawowy wiek wymagany do rozpoczęcia kursu oraz zda egzamin państwowy.

Polisa OC również dla maszyn budowlanych i nie tylko!

Polisy OC mają obowiązek wykupić także właściciele ciągników rolniczych, koparko-ładowarek czy innych maszyn budowlanych, chociaż w tym przypadku zakres ochrony przybiera nieco inny kształt, uwzględniając przede wszystkim specyficzne dla danego pojazdu czynniki. Polisa OC musi zostać wykupiona również dla wózków widłowych, jeśli te poruszały się będa po drogach publicznych. Dla wielu osób jest to duże zaskoczenie, ale nie należy o obowiązku zapominać, ponieważ brak polisy może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji.

 

Inne wpisy:

ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie