Utrata zniżek OC jest sytuacją z całą pewnością nieprzyjemną, która negatywnie wpływa na budżet. Najczęstszą przyczyną jest wypadek lub kolizja drogowa, w której dany pojazd nie tylko brał udział, ale osoba, która nim kierowała była sprawcą zdarzenia. Jeśli to właściciel pojazdu jest sprawcą, to sprawa jest oczywista. Traci on posiadane zniżki. Ale co w sytuacji, gdy kierującym była osoba inna niż właściciel auta?
Właściciel czy kierowca? Kto traci zniżki w razie wypadku?
To pytanie nurtuje wiele osób. Gdyby przeprowadzić badanie wśród kierowców zdecydowana większość odpowie, że oczywiście, że kierowca. Ale to nie dokońca prawda. Oczywiście, kierowca nie uniknie konsekwencji, ale również w przypadku właściciela pojazdu przewidziane zostały określone skutki. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że polisa ubezpieczeniowa zawsze jest przypisywana do określonego pojazdu. W praktyce oznacza to, że w bazie pojazdów widnieje wpis, że dany samochód brał udział w kolizji, a winą obarczono osobę kierującą.
Wypłata OC po szkodzie
W związku z tym, że OC przypisywane jest do pojazdu, to w chwili wypadku właśnie ta polisa zostanie obciążona wypłata odszkodowania ofierze wypadku. To właśnie z tego względu konsekwencje ponosi nie tylko kierowca, ale i właściciel polisy. Jeśli ubezpieczyciel dokona wypłaty, to w kolejnym roku właściciel polisy może liczyć się z utratą posiadanych zniżek, a także pojawieniem się zwyżek.
Zatem nie tylko kierowca, który spowodował wypadek, ale również właściciel polisy musi liczyć się z pojawieniem konsekwencji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nie pożyczać pojazdu, a jeśli do takiej sytuacji dochodzi – powierzyć pojazd wyłącznie odpowiedzialnemu kierowcy.
Zobacz także inne:
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC