Firma leasingowa jest właścicielem pojazdu, a nie osoba, która nim jeździ. Warunki, na jakich najemca musi uzyskać ubezpieczenie komunikacyjne, określa wynajmujący. W większości przypadków samochody w leasingu mają takie same wymagania ubezpieczeniowe, jak kupno samochodu.
Co to jest leasing samochodu?
Leasing samochodowy to umowa pomiędzy firmą leasingową (wydzierżawiającym) a leasingobiorcą (najemcą może być osoba fizyczna lub przedsiębiorca). Oznacza to, że pojazd nabyty w ramach leasingu jest własnością firmy, która wydzierżawiła leasing. Najemca natomiast może płacić w ratach i nadal korzystać z samochodu przez cały okres trwania umowy. Najemca może objąć samochód tylko wtedy, gdy zapłacił wszystkie miesięczne opłaty i uzgodnioną sumę wykupu (np. 1 procent wartości samochodu).
Oto kilka rodzajów leasingu samochodów.
Najczęstszym sposobem użytkowania samochodów w Polsce jest leasing operacyjny lub finansowy. Co je wyróżnia?
W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma możliwość odliczenia od dochodu do opodatkowania całej raty leasingowej, w tym zaliczki. W przeciwieństwie do innych podatków VAT jest płatnością jednorazową, którą można rozłożyć na kilka równych rat. Firma leasingowa jest właścicielem pojazdu i może nałożyć na niego odpisy amortyzacyjne. Samochód jest wydzierżawiony. Wynajmujący ma możliwość wykonania następujących czynności:
Podpisanie nowej umowy najmu pozwala na zakup, zwrot lub pożyczenie kolejnej.
Leasing finansowy – pozwala przedsiębiorcy na odliczenie tylko części odsetkowej od wpłat i odpisów amortyzacyjnych, gdyż samochód jest majątkiem leasingobiorcy. Mówiąc prościej, oznacza to, że po dokonaniu ostatecznej opłaty leasingowej pojazd staje się leasingobiorcą. Ponadto podatek VAT musi zostać zapłacony w całości w momencie pierwszej raty. To rozwiązanie dla firm, które nie płacą podatku VAT, a zamiast tego dokonują jednorazowej płatności. Umowa leasingu finansowego jest często krótsza niż okres leasingu operacyjnego, porównując oba rodzaje umów. Jego czas trwania jest dłuższy niż rok, choć można go zakończyć w okresie krótszym niż dwa lata.
Leasing konsumencki – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego czy finansowego – jest mniej rozpowszechniony. Z tego narzędzia mogą również skorzystać organizacje non-profit. Bank może nie udzielić nam kredytu samochodowego, ale nadal możemy w ten sposób kupić samochód.
Jaki jest najlepszy sposób na tanie auto?
Aby wydzierżawić samochód, musisz przejść szereg procedur. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku i dokumentacji wspierającej do biznesu leasingowego. Wynajmujący zweryfikuje wówczas, czy wnioskodawca nie jest dłużnikiem, sprawdzając w biurach informacji gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej.
Możemy zawrzeć umowę leasingu samochodu, jeśli firma leasingowa zaakceptuje nasz wniosek. Musi istnieć płatność z góry (znana również jako pierwszy czynsz), jeśli wynajmujący żąda zaliczki. Firma leasingowa zarejestruje następnie samochód i zorganizuje dla nas jego odbiór.
Na raty leasingu samochodu ma wpływ wiele czynników.
Wysokość miesięcznej opłaty leasingowej różni się w zależności od różnych kryteriów. Ile to jest, zależy od rodzaju samochodu, jego aktualnej wartości i kwoty, za jaką został zakupiony. Równie istotna jest długość umowy i wysokość Twojego wkładu własnego. Roczny limit przebiegów i dochody klienta są również brane pod uwagę przy leasingu samochodu.
Jeśli chodzi o leasing, jakie są zalety i wady?
Przedsiębiorcy to często osoby, które kupują samochody, których używają w leasingu. W tym celu można skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego. Pod pojęciem „leasing konsumencki” klienci indywidualni mogą również leasingować produkty. Przeanalizowaliśmy, czy warto było kupić samochód tą metodą.
Czy potrzebuję specjalnego ubezpieczenia, jeśli jeżdżę samochodem w leasingu?
Firma leasingowa jest właścicielem samochodu, może więc wybrać warunki ubezpieczenia samochodu. Co najmniej OC i kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa są zazwyczaj wymagane przez leasingodawców – mówi Stefania Stuglik z rankomat.pl, specjalista ds. ubezpieczeń.
Nawet jeśli jest to droższe dla leasingobiorcy niż samo wykupienie ubezpieczenia OC (np.), to w dłuższej perspektywie jest korzystniejsze dla obu stron umowy leasingu. Firma ma pewność, że jeśli samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, firma ubezpieczeniowa wypłaci odpowiednią kwotę odszkodowania. Jeśli nie masz pakietu ubezpieczeniowego, będziesz musiał pokryć dodatkowe wydatki, których w innym przypadku nie miałbyś.
Zdecydowana większość leasingowanych pojazdów jest nowa lub ma zaledwie kilka lat, co sprawia, że zakup OC+AC jest tym bardziej kuszący. Polisa Autocasco jest zwykle dobrym pomysłem, jeśli posiadasz jeden z tych samochodów.
Najemca powinien być świadomy możliwości, ze wynajmujący może nałożyć dodatkowe warunki na ubezpieczenie AC.
Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał mieć następujące rzeczy:
Nie ma udziału własnego, nie ma wbudowanej franczyzy, określonego rodzaju naprawy pojazdu (zazwyczaj usługi) i z góry określonej kwoty objętej ubezpieczeniem.
W przypadku samochodu premia jest sumą jego OC i AC.
Jeśli dostaniesz ubezpieczenie od leasingodawcy, czy to ma sens?
Firmy oferujące leasing często zawierają specjalny plan ubezpieczenia samochodu. Wielokrotnie współpracują z jedną firmą ubezpieczeniową, ale to nie jest norma. Właściciel pojazdu może mieć kilka opcji, co skutkuje wysokimi kosztami.