Zdarza się, że pojazd, którym się poruszamy nie ma jednego właściciela. Współwłasność to bardzo często spotykane rozwiązanie. Nawet małżeństwa wspólnie gospodarując decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ tylko wtedy oboje zyskują z czasem zniżki za bezszkodową jazdę.
Komu opłaca się współwłasność?
W praktyce na dopisanie współwłaściciela pojazdu decydują się osoby, które dopiero zdały prawo jazdy. Często to rodzice decydują się na wpisanie dziecka, aby możliwe było naliczanie zniżek kierowcy. Takie rozwiązanie ma oczywiście wady oraz zalety. Dla młodego kierowcy to niewątpliwe dobre rozwiązanie, ale niesie ze sobą także konsekwencje dla rodziców. Współwłaściciel w młodym wieku, który dopiero co uzyskał uprawnienia może wpłynąć na wysokość ustalonej składki ubezpieczeniowej powodując jej wzrost. Często jednak i tak wysokość OC jest w takiej sytuacji niższa niż gdyby młody kierowca chciał samodzielnie ubezpieczać pojazd.
Dlaczego jeszcze warto ustanowić współwłasność?
Decyzja o wpisanie młodego kierowcy do dowodu rejestracyjnego powinna być podyktowana także innymi kwestiami. Jeśli samochód będzie faktycznie użytkowany przez osobę, która dopiero uzyskała uprawnienia, to ubezpieczyciel powinien zostać o tym fakcie poinformowany. Brak doświadczenia potencjalnie zwiększa ryzyko wypadku, a gdyby do niego doszło, to firma ubezpieczeniowa mogłaby uchylić się od wypłaty odszkodowania. Sytuacja w razie wypadku i tak bywa trudna i stresująca, dlatego po co dokładać sobie dodatkowych zmartwień?