Zniżki i zwyżki OC – czyli o co w tym wszystkim chodzi?

przez | 2 listopada 2021

 

Każdy, kto choć raz wybierał ubezpieczenie OC wie, że firmy ubezpieczeniowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów ustalają pewne preferencje, związane głównie z bezszkodową jazdą. Kierowcy mogą na tym wiele zyskać, ale jak to dokładnie działa? Ale co to są i w jakiej sytuacji naliczone będą zwyżki?

Zniżki OC, czyli nagroda za bezszkodową jazdę

Zniżki OC to przede wszystkim obniżenie wysokości składki, które przez firmy określane jest jako wartość procentowa w odniesieniu do pełnej opłaty. Co do zasady przyjmuje się, że co rok, jeśli osoba jeździła i nie spowodowała żadnej szkody, to zyskuje kolejne zniżki, maksymalnie osiągnąć może 60%. Tak w dużym skrócie wygląda sytuacja, ale w praktyce firmy biorą pod uwagę także inne czynniki. Jakie? Wiek kierowcy, stan cywilny, okres posiadania prawo jazdy, a nawet dzieci czy miejsce zamieszkania, a nawet fakt czy pojazd jest garażowany czy nie. Tak szczegółowe dane pozwalają ustalić optymalną składkę ubezpieczenia.

W jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa naliczy zwyżki?

Tak jak i zniżki, tak i możliwe jest naliczanie zwyżek. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy pojazd brał udział w kolizji drogowej. W takiej sytuacji dochodzi do utraty zniżek oraz naliczenia zwyżek. Ale to nie jedyna sytuacja.

Zwyżki naliczone mogą zostać także w innych sytuacjach. Duże znaczenie ma ocena ryzyka dla danej sytuacji. Potencjalnie młodzi kierowcy, czyli osoby w młodym wieku oraz którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy stanowią większe zagrożenie niż osoby doświadczone. Dlatego też w takich sytuacjach ubezpieczyciel przelicza wysokość opłaty w zależności od ustalonego poziomu ryzyka.