Dlaczego młodzi kierowcy płacą wyższe składki OC?

przez | 17 listopada 2021

Wiek kierowców jest jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość stawki ubezpieczeniowej, jaka naliczana jest w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Dlaczego młodzi kierowcy pozornie tracą na stawkach OC na początku swojej kariery? Sprawdźmy!

Jak naliczane są składki OC?

Ustalenie wysokości składki zależy od wielu czynników. Firmy ubezpieczeniowe dysponują danymi dotyczącymi wypadków i kolizji drogowych. Zebrane informacje pozwalają uzyskać wiedzę na temat kierowców i pojazdów, które znacznie częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych. W ten sposób budowany jest model ryzyka, który staje się pewnym wzorcem, w oparciu o który swoje oferty budują ubezpieczalnie.

Dlaczego młody kierowca zapłaci więcej?

Czynników, które mają wpływ jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi o krótki okres posiadania prawo jazdy, a co się z tym wiąże – niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Obowiązkowy kurs prawo jazdy, który należy ukończyć aby przystąpić do egzaminu to zaledwie kilka godzin, podczas których kursant może nabyć podstawowe umiejętności prowadzenia pojazdów, jednak dopiero w późniejszym okresie zyskuje możliwość wyćwiczenia umiejętności. Ale to nie wszystko. Osoba młoda, tj. od 18 roku życia, po otrzymaniu prawa jazdy potencjalnie może cechować się większą brawurą i odwaga na drodze. Młody wiek lubi prędkość, zabawę, a to nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Nie jest to oczywiście zasadą, ale ryzyko występuje, a firmy ubezpieczeniowe biorą je pod uwagę.

 

Zobacz również:

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC